21 Sie Brak komentarzy Czescidociezarowek Bezpieczeństwo

Tiry każdego dnia transportują ładunki różnego rodzaju – od materiałów budowlanych bądź opałowych, poprzez żywność aż po sprzęt AGD i RTV. Uszkodzenie towaru to duże straty dla firmy przewozowej, stąd też niezwykle ważne jest, aby zadbać o bezpieczeństwo ładunku.

Odpowiednie rozmieszczenie

Kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa towaru w trasie ma z pewnością prawidłowy załadunek. Każda z osi pojazdu powinna być równomiernie obciążona, a dodatkowo należy pamiętać, aby nie przekroczyć dopuszczalnej masy załadunkowej. Zaniedbanie tego obowiązku może zakończyć się przykrymi konsekwencjami w postaci mandatu, a ponadto nadmierne obciążenie nierzadko prowadzi do groźnych wypadków. Dla bezpieczeństwa – nie tylko ładunku, ale i samego kierowcy oraz innych osób znajdujących się na drodze – warto więc o to zadbać.

Stabilne mocowanie

Odpowiednio rozmieszczony na naczepie ładunek to oczywiście nie wszystko – należy też zamocować go w taki sposób, aby nie przesuwał się podczas jazdy. Nie mniej groźne jest przewrócenie się zapakowanego towaru – może to doprowadzić do uszkodzenia plandeki, a także do wypadków. Pasy transportowe to jeden z kluczowych elementów, jakie wykorzystywane są do mocowania ładunku. Za ich pomocą można unieruchomić pakunki, co skutecznie zapobiega ich przemieszczaniu się. Użycie kątowników umożliwia z kolei uzyskanie równomiernego nacisku. Do zabezpieczania ładunku służą również maty antypoślizgowe, które jednak nie sprawdzają się przy wysokich opakowaniach – zwiększone tarcie może w tej sytuacji zwiększyć ryzyko wywrócenia się towaru.

 

 

Odpowiednie przygotowanie do jazdy

Chociaż stan techniczny ciężarówki oraz odpowiednie rozmieszczenie i przymocowanie ładunku mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa przewożonego towaru, nie mniej istotne jest przygotowanie do jazdy kierowcy. Osoba prowadząca kilkudziesięciotonowego tira powinna być wypoczęta, a podczas jazdy musi przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Zmęczenie, brak ostrożności i przekraczanie dopuszczalnej prędkości, zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych, to ogromne zagrożenie zarówno dla ładunku, jak i innych kierowców.